2 марта 2020 г. 10:34

К 100-летию Х. Андрухаева

Илъэс 21 нахь ымыныбжьэу л1ыгъэш1ап1э ифи, зилъэпкъ ынапэ къэзгъэдэхэгъэ  адыгэ батырэу титарихъ къыхэнагъ Андырхъое Хъусенэ. Непэ Советскэ Союзым и Л1ыхъужъ къызыхъугъэр илъэсишъэ мэхъу. Ащ ипэгъок1эу 1офтхьэбзэ зэмыл1эужыгъохэр Республикэм ич1ып1э зэфэшъхьафхэм ащырек1ок1ых. Ахэмэ ащыщ Кощхьэблэ районным иеджап1эхэм, тхылъеджап1эхэм ык1и культурэм иунэхэм ащызэхащэгъэ зэ1ук1эхэр, зэдэгущы1эгъухэр, «1энэ хъураехэр». Л1ыхъужъым имузееу къуаджэу Хьакурынэхьаблэ дэтыми тиеджап1эхэм ащеджэхэрэрэ мы мафэхэм рагъэблагъэх. Щэч, хэмылъэу, мыщ 1офтхьабзэхэм л1ыхъужъым ыц1э уахътэм ипсыорхэм ахагъэк1ок1эщтэп! Ахэм яхьатырк1э л1ыхъужъыр непи къытхэт!

Настоящим сыном своего народа, в 21 год вписавшим навеки свое имя в его славную историю стал Герой Советского Союза, поэт Хусен Андрухаев. Сегодня исполнилось сто лет со дня рождения героя. Мероприятия, посвященные этой дате, проходят во всей Республике. Проходят они и в Кошехабльском районе, где в библиотеках, клубах, образовательных учреждениях организованы тематические уроки, классные часы, круглые столы. Посещают школьники района и музей им. Х.Б. Андрухаева в а. Хакуринохабль. Несомненно, благодаря таким мероприятиям имя этого героя навсегда останется в истории подвига многонационального советского народа!