16 августа 2021 г. 10:00

Композитор на века

Сегодня исполняется 102 года со дня рождения народного артиста РСФСР, заслуженного работника культуры РСФСР, заслуженного деятеля искусств РСФСР, лауреата Государственной премии Республики Адыгея, автора музыки Государственного гимна Республики Адыгея Умара Тхабисимова.

Песни Умара Хацицовича и поныне известны далеко за пределами его родной Адыгеи: в Кабардино-Балкарии, Карачаево-Черкесии и во всех уголках света, где сегодня живут адыги.

Прекрасные произведения Умара Тхабисимова завоевали всеобщее признание и любовь, многими они воспринимаются как народные. Именно он автор мелодий таких песен, как «Синанэ дах», «Адыгэ нысэр унэм идошэ», «Къафэ, гуфIэ, си Адыгей» и многих других.

Умар Хацицович ушёл из жизни 21 августа 1998 года, оставив после себя богатейшее музыкальное наследие.

Адыгэ къоджэ цIыкIоу Фэдз 1919-рэ илъэсым шышъхьэIум и 16-м къыщыхъугъэ, дунаим цIэрыIо щыхъугъэ Тхьабысымэ Умарэ ишIушIагъэ гум къыщежьэ, псэ къыпэкIэшъ, бзыу тамэу ошъогум зыщеIэты.

РСФСР-м, Адыгэ Республикэм янароднэ артист, Адыгэ Республикэм и Къэралыгъо шIухьафтын къыфагъэшъошагъ, Пшызэ искусствэхэмкIэ изаслуженнэ IофышIэшху, Мыекъуапэ ицIыф гъэшIуагъ, Адыгэ Республикэм икомпозиторхэм я Союз итхьамэтэ гъэшIуагъ, Адыгэ Республикэм искусствэхэмкIэ иколледж У. Тхьабысымэм ыцIэ ехьы, композиторыр зыщыпсэущтыгъэ унэу Мыекъуапэ дэтым мыжъобгъу къыщыфызэIуахыгъ.

Дунаир зэтетыфэ адыгэхэм Умарэ иорэдхэр къаIощтых. Ыгу етыгъэу ащ орэдхэр къызэриIощтыгъэхэр, пщынэр зэригъэбзэрабзэщтыгъэр, орэдыIохэм къазэрадежъыущтыгъэр джыри тынэгу кIэт. Композитор цIэрыIом итворчествэ лъэшэу тырэгушхо, ащ ымакъэ зыхэдгъэкIокIэн зи щыIэп. Ным фэгъэхьыгъэ орэдэу Умарэ зэхилъхьагъэр дунаим тет лъэпкъхэм зыпашIын щымыIэу, агукIэ ыгъатхъэу яныдэлъфыбзэкIэ къаIо. Зянэ шIу зылъэгъухэрэм а орэдыр лъэшэу якIас.

Умар фэдэ цIыфхэу ным фэусэхэрэм, орэд фызэхэзылъхьэхэрэм тидунай нахь къагъэдахэ